TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

Taekwon-do

FITNESS

Pływanie

Generał Choi Hong Hi

Generał Choi Hong Hi (최홍희) 1918 – 2002


Generał Choi Hong Hi urodził się 9 listopada 1918 roku w Hwa Dae Ri w północnej części Korei.

W wieku 12 lat, w czasie kiedy Korea znajdowała się pod okupacją Japonii, został wydalony ze szkoły za prowadzenie agitacji przeciw władzom japońskim.

Młody Choi został wysłany przez ojca na naukę do jednego z najznakomitszych nauczycieli kaligrafii w Korei, Han Il Donga. Posiadał on również mistrzowską znajomość Taek Kyon, starożytnej sztuki walki nogami. Mając na uwadze wątłą budowę swojego studenta, zaczął udzielać mu lekcji Taek Kyon.

W 1937 roku Choi został wysłany do Japonii, w celu dalszego pogłębiania swojej edukacji. Podczas tego pobytu spotkał młodego Koreańczyka, który zajmował się nauką Karate. Choi miał  także możliwość pobierania lekcji u wielkiego mistrza Karate Gichin Funakoshi twórcy stylu Shotokan. W roku 1939 zdobył swój pierwszy stopień mistrzowski w Karate, a wkrótce potem stopień II DAN. Techniki Karate w połączeniu z Taek Kyon stały się początkiem współczesnego Taekwon-Do.

Wraz z wybuchem II wojny światowej Choi zostal przymusowo wcielony do armii japońskiej. Był inicjatorem Żołnierskiego Ruchu Studentów Pyongyang, a następnie został internowany. W więzieniu Choi zaczął cwiczyć swoją sztukę. Wkrótce współtowarzysz z celi oraz pilnujący ich strażnik zostali jego uczniami. Z czasem całe więzienie zamienilo sie w gigantyczną szkołę.

W 1945 roku przychodzi wyzwolenie i Choi zostaje podporucznikiem w nowo powstałej armii południowokoreańskiej. Zaczyna propagować swoją sztukę walki wśród żołnierzy koreańskich, a także amerykańskich. Szybko zostaje promowany na stopień kapitana a następnie majora, podpułkownika, pułkownika i generała brygady.

W 1953 roku będąc dowódcą 29.Dywizji Piechoty, zakłada instytut Oh Do Kwan (Szkoła Własnej Drogi) na potrzeby szkolenia kadry wojskowych instruktorów Taekwon-Do, jednocześnie systematyzuje techniki i metody nauczania oraz założenia moralno-filozoficzne swojej sztuki walki.

W drugiej połowie 1954 roku Generał kieruje także największą cywilną szkołą sztuk walki w Republice Korei – Chong Do Kwan (Szkoła Błękitnej Fali). W tym czasie zostaje również awansowany na stopień generała dywizji.

     

Wraz z nastaniem 1955 roku pojawiają się zapowiedzi uznania Taekwon-Do jako oficjalnej sztuki walki w Republice Korei. W tym samym roku zostaje zwołana komisja złożona z czołowych instruktorów, historyków i wybitnych liderów społecznych, która 11 kwietnia podjęłą decyzję o przyjęciu oficjalnie nazwy Taekwon-Do, zastępującej używane dotychczas inne mylące terminy.

W tym samym roku Generał Choi stworzył pierwsze dwa koreańskie układy Taekwon-Do – Hwa Rang Tul oraz Choong Moo Tul.

W latach 1956-57 Generał energicznie propagował Taekwon-do na uczelniach oraz w jednostkach wojskowych w całej Republice Korei, a w roku 1959 ta sztuka walki przekracza granice kraju. Dziewięciu posiadaczy czarnych pasów odbywa podróż po krajach Dalekiego Wschodu. W tym samym roku Choi otrzymuje stanowisko prezydenta nowo utworzonego Koraeńskiego Związku Taekwon-do oraz zastępcy Dowódcy II Armii.

W 1959 roku ukazuje się pierwszy podręcznik Taekwon-Do w języku koreańskim – autorstwa Generała Choi.

W roku 1960 Generał bierze udział w kursie militarnym w Teksasie w USA, a nastepnie składa wizytę w jednym z klubów Karate, podczas której udaje mu się przekonać studentów do używania nazwy Taekwon-Do, zamiast Karate. Choi powraca do Korei jako Szef Wywiadu Armii Koreańskiej. Nieco póżniej obejmuje stanowisko Dowódcy d/s Bojowych.

Lata 1961-62 to kolejne stanowiska w karierze wojskowej, a takze burzliwy rozwój nowej sztuki walki – Taekwon-Do trafia m.in. do West Point, największej akademii wojskowej na świecie.

W 1961 roku, po dojściu do władzy nowego Prezydenta Republiki Korei, Generał z powodów politycznych popada w niełaskę i musi opuścić armię.

W 1962 roku Generał Choi zostaje ambasadorem w Malezji. Rok póżniej powstaje Malezyjski Związek Taekwon-Do, niedlugo potem powstają federacje w Singapurze i Brunei. W 1965 Choi zostaje powołany przez Rząd Republiki Korei do misji propagowania Taekwon-Do w Republice Federalnej Niemiec, Włoszech, Turcji, Malezji i Singapurze.

22 marca 1966 roku powstaje Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do (ITF). Krajami założycielskimi były: Republika Korei (Korea Płd.), Republika Federalna Niemiec (Niemcy Zach.), Włochy, Malezja, Singapur, Turcja, Egipt, Stany Zjednoczone Ameryki (USA) i Wietnam.

               

Po zakończeniu swojej dyplomatycznej misji Generał, ze względu na naciski polityczne wywierane przez rząd koreański na Federację ITF, decyduje się na emigrację i w 1972 roku osiada w Toronto w Kanadzie, gdzie dalej pracuje nad rozwojem Federacji ITF organizując m.in. w 1974 roku, w kanadyjskim Montrealu, pierwsze Mistrzostwa Świata w Taekwon-Do.

W odpowiedzi na wyjazd Generała władze Republiki Korei powołują konkurencyjną Światową Federację Taekwondo (WTF), w wyniku czego następuje rozłam w Taekwon-Do.

W 1980 roku Generał Choi wprowadza Taekwon-Do do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej co powoduje dynamiczny rozwój tej sztuki walki w krajach socjalistycznych (m.in. w Polsce) oraz krajach Trzeciego Świata, ale jednocześnie zamyka mu ostatecznie drogę do porozumienia z władzami południowokoreańskimi.

     

W 1983 roku zostaje wydana w języku angielskim 15-tomowa Encyklopedia Taekwon-Do (The Encyclopedia of Taekwon-Do) autorstwa Generała Choi Hong Hi – bezprecedensowe, w świecie sztuk walki, opracowanie książkowe, które doczekało się pięciu edycji.

W 1985 roku Generał Choi przenosi siedzibę federacji ITF do Wiednia w Austrii – kraju postrzeganego jako neutralny, co było ważne w okresie ówczesnego politycznego podziału Europy oraz konkurencyjnych ideologii politycznych na świecie. Ten ruch pomaga w dalszym rozprzestrzenianiu się Taekwon-Do na całym świecie – bez względu na ideologię polityczną, granice państwowe, rasy i wyznania religijne.

Generał mieszka w Kanadzie, aż do momentu decyzji w 2002 roku o swoim powrocie do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – 12 maja pożegnawszy swoich bliskich udaje się do kraju swoich przodków, aby umrzeć w miejscu swoich narodzin.

Wcześniej, na przełomie lutego i marca, Generał przechodzi operację usunięcia raka żołądka – niestety następuje przerzut na wątrobę.

15 czerwca 2002 roku Generał Choi Hong Hi umiera w Pjongjang (Phenian) w Korei Północnej.


Komunikat Polskiego Związku Taekwon-Do o śmierci Generała Choi Hong Hi:

Dzień żałoby dla światowego Taekwon-do

Późnym wieczorem o godzinie 20.35, w sobotę 15 czerwca 2002r. zmarł w wieku 84 lat w Phenianie w KRL-D Twórca Taekwon-do, gen Choi Hong Hi. Wielki Mistrz na przełomie lutego i marca przeszedł operację usunięcia raka żołądka. Niestety przerzuty objęły wątrobę. Lekarze dawali mu niecały miesiąc życia.

12 maja pożegnał bliskich i udał się do Korei Północnej, by umrzeć w krainie przodków. Pogrzeb odbył się w Phenianie 17 czerwca 2002r.

W imieniu członków Polskiego Zwiazku Taekwon-do, składam wyrazy współczucia i głębokiego żalu po odejściu wielkiego człowieka, jakim był dla nas Gen. Choi Hong Hi. Cała społeczność Taekwon-do w Polsce łączy się w głębokim bólu z rodziną i najbliższymi.

Generał Choi zostanie w naszej pamięci nie tylko jako twórca Taekwon-do, ale jako wielka osobowość, mistrz i nauczyciel, który nadał sens życia wielu osobom.

Jego cząstka już na zawsze pozostanie z nami, gdy kontynuować będziemy dzieło jego życia. Pomimo śmiertelnej choroby, nie porzucił swoich obowiązków do końca. Żył zgodnie z ideałami, które głosił.

Dziękujemy mu za to, że mieliśmy szczęście i zaszczyt spotkać Go na naszej drodze.

Tadeusz Łoboda, Prezes Polskiego Związku Taekwon-do

FITNESS

Pływanie

Kalendarz wydarzeń

Licencja PZTKD

Oświadczenie trening

Masz aktualne badania lekarskie?

Cennik egzaminów PZTKD

Karta egzaminacyjna

Honorujemy karty SportBENEFITS

Aktualności

Życzenia na Wielkanoc

Życzenia na Wielkanoc

Życzenia na WielkanocZ okazji Świąt Wielkanocnych chcielibyśmy złożyć naszym Klubowiczom, ich Rodzinom oraz naszym Przyjaciołom życzenia pokoju, wiary i...

czytaj dalej

Miński Klub Sportowy "TAEKWON-DO"

Taekwon-Do

Miński Klub Sportowy 1994

Taekwon-Do

1 + 8 =

Informacja:

  • Trener Taekwon-Do tel: 608 497 616
  • Trener Fitness / Pływanie tel: 602 361 229
Rachunki bankowe do wpłat:
PLN: 84 1020 4476 0000 8102 0079 0840
EUR: 57 1020 4476 0000 8002 0417 5220 SWIFT: BPKOPLPW
 

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

Adres korespondencyjny:

Jacek Łuniewski

ul. Księżycowa 10
05-300 Targówka

ADRES KLUBU:

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”
ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki