TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

Taekwon-do

FITNESS

Pływanie

Generał Choi Hong Hi

Generał Choi Hong Hi (최홍희) 1918 – 2002


Generał Choi Hong Hi urodził się 9 listopada 1918 roku w Hwa Dae Ri w północnej części Korei.

W wieku 12 lat, w czasie kiedy Korea znajdowała się pod okupacją Japonii, został wydalony ze szkoły za prowadzenie agitacji przeciw władzom japońskim.

Młody Choi został wysłany przez ojca na naukę do jednego z najznakomitszych nauczycieli kaligrafii w Korei, Han Il Donga. Posiadał on również mistrzowską znajomość Taek Kyon, starożytnej sztuki walki nogami. Mając na uwadze wątłą budowę swojego studenta, zaczął udzielać mu lekcji Taek Kyon.

W 1937 roku Choi został wysłany do Japonii, w celu dalszego pogłębiania swojej edukacji. Podczas tego pobytu spotkał młodego Koreańczyka, który zajmował się nauką Karate. Choi miał  także możliwość pobierania lekcji u wielkiego mistrza Karate Gichin Funakoshi twórcy stylu Shotokan. W roku 1939 zdobył swój pierwszy stopień mistrzowski w Karate, a wkrótce potem stopień II DAN. Techniki Karate w połączeniu z Taek Kyon stały się początkiem współczesnego Taekwon-Do.

Wraz z wybuchem II wojny światowej Choi zostal przymusowo wcielony do armii japońskiej. Był inicjatorem Żołnierskiego Ruchu Studentów Pyongyang, a następnie został internowany. W więzieniu Choi zaczął cwiczyć swoją sztukę. Wkrótce współtowarzysz z celi oraz pilnujący ich strażnik zostali jego uczniami. Z czasem całe więzienie zamienilo sie w gigantyczną szkołę.

W 1945 roku przychodzi wyzwolenie i Choi zostaje podporucznikiem w nowo powstałej armii południowokoreańskiej. Zaczyna propagować swoją sztukę walki wśród żołnierzy koreańskich, a także amerykańskich. Szybko zostaje promowany na stopień kapitana a następnie majora, podpułkownika, pułkownika i generała brygady.

W 1953 roku będąc dowódcą 29.Dywizji Piechoty, zakłada instytut Oh Do Kwan (Szkoła Własnej Drogi) na potrzeby szkolenia kadry wojskowych instruktorów Taekwon-Do, jednocześnie systematyzuje techniki i metody nauczania oraz założenia moralno-filozoficzne swojej sztuki walki.

W drugiej połowie 1954 roku Generał kieruje także największą cywilną szkołą sztuk walki w Republice Korei – Chong Do Kwan (Szkoła Błękitnej Fali). W tym czasie zostaje również awansowany na stopień generała dywizji.

     

Wraz z nastaniem 1955 roku pojawiają się zapowiedzi uznania Taekwon-Do jako oficjalnej sztuki walki w Republice Korei. W tym samym roku zostaje zwołana komisja złożona z czołowych instruktorów, historyków i wybitnych liderów społecznych, która 11 kwietnia podjęłą decyzję o przyjęciu oficjalnie nazwy Taekwon-Do, zastępującej używane dotychczas inne mylące terminy.

W tym samym roku Generał Choi stworzył pierwsze dwa koreańskie układy Taekwon-Do – Hwa Rang Tul oraz Choong Moo Tul.

W latach 1956-57 Generał energicznie propagował Taekwon-do na uczelniach oraz w jednostkach wojskowych w całej Republice Korei, a w roku 1959 ta sztuka walki przekracza granice kraju. Dziewięciu posiadaczy czarnych pasów odbywa podróż po krajach Dalekiego Wschodu. W tym samym roku Choi otrzymuje stanowisko prezydenta nowo utworzonego Koraeńskiego Związku Taekwon-do oraz zastępcy Dowódcy II Armii.

W 1959 roku ukazuje się pierwszy podręcznik Taekwon-Do w języku koreańskim – autorstwa Generała Choi.

W roku 1960 Generał bierze udział w kursie militarnym w Teksasie w USA, a nastepnie składa wizytę w jednym z klubów Karate, podczas której udaje mu się przekonać studentów do używania nazwy Taekwon-Do, zamiast Karate. Choi powraca do Korei jako Szef Wywiadu Armii Koreańskiej. Nieco póżniej obejmuje stanowisko Dowódcy d/s Bojowych.

Lata 1961-62 to kolejne stanowiska w karierze wojskowej, a takze burzliwy rozwój nowej sztuki walki – Taekwon-Do trafia m.in. do West Point, największej akademii wojskowej na świecie.

W 1961 roku, po dojściu do władzy nowego Prezydenta Republiki Korei, Generał z powodów politycznych popada w niełaskę i musi opuścić armię.

W 1962 roku Generał Choi zostaje ambasadorem w Malezji. Rok póżniej powstaje Malezyjski Związek Taekwon-Do, niedlugo potem powstają federacje w Singapurze i Brunei. W 1965 Choi zostaje powołany przez Rząd Republiki Korei do misji propagowania Taekwon-Do w Republice Federalnej Niemiec, Włoszech, Turcji, Malezji i Singapurze.

22 marca 1966 roku powstaje Międzynarodowa Federacja Taekwon-Do (ITF). Krajami założycielskimi były: Republika Korei (Korea Płd.), Republika Federalna Niemiec (Niemcy Zach.), Włochy, Malezja, Singapur, Turcja, Egipt, Stany Zjednoczone Ameryki (USA) i Wietnam.

               

Po zakończeniu swojej dyplomatycznej misji Generał, ze względu na naciski polityczne wywierane przez rząd koreański na Federację ITF, decyduje się na emigrację i w 1972 roku osiada w Toronto w Kanadzie, gdzie dalej pracuje nad rozwojem Federacji ITF organizując m.in. w 1974 roku, w kanadyjskim Montrealu, pierwsze Mistrzostwa Świata w Taekwon-Do.

W odpowiedzi na wyjazd Generała władze Republiki Korei powołują konkurencyjną Światową Federację Taekwondo (WTF), w wyniku czego następuje rozłam w Taekwon-Do.

W 1980 roku Generał Choi wprowadza Taekwon-Do do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej co powoduje dynamiczny rozwój tej sztuki walki w krajach socjalistycznych (m.in. w Polsce) oraz krajach Trzeciego Świata, ale jednocześnie zamyka mu ostatecznie drogę do porozumienia z władzami południowokoreańskimi.

     

W 1983 roku zostaje wydana w języku angielskim 15-tomowa Encyklopedia Taekwon-Do (The Encyclopedia of Taekwon-Do) autorstwa Generała Choi Hong Hi – bezprecedensowe, w świecie sztuk walki, opracowanie książkowe, które doczekało się pięciu edycji.

W 1985 roku Generał Choi przenosi siedzibę federacji ITF do Wiednia w Austrii – kraju postrzeganego jako neutralny, co było ważne w okresie ówczesnego politycznego podziału Europy oraz konkurencyjnych ideologii politycznych na świecie. Ten ruch pomaga w dalszym rozprzestrzenianiu się Taekwon-Do na całym świecie – bez względu na ideologię polityczną, granice państwowe, rasy i wyznania religijne.

Generał mieszka w Kanadzie, aż do momentu decyzji w 2002 roku o swoim powrocie do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej – 12 maja pożegnawszy swoich bliskich udaje się do kraju swoich przodków, aby umrzeć w miejscu swoich narodzin.

Wcześniej, na przełomie lutego i marca, Generał przechodzi operację usunięcia raka żołądka – niestety następuje przerzut na wątrobę.

15 czerwca 2002 roku Generał Choi Hong Hi umiera w Pjongjang (Phenian) w Korei Północnej.


Komunikat Polskiego Związku Taekwon-Do o śmierci Generała Choi Hong Hi:

Dzień żałoby dla światowego Taekwon-do

Późnym wieczorem o godzinie 20.35, w sobotę 15 czerwca 2002r. zmarł w wieku 84 lat w Phenianie w KRL-D Twórca Taekwon-do, gen Choi Hong Hi. Wielki Mistrz na przełomie lutego i marca przeszedł operację usunięcia raka żołądka. Niestety przerzuty objęły wątrobę. Lekarze dawali mu niecały miesiąc życia.

12 maja pożegnał bliskich i udał się do Korei Północnej, by umrzeć w krainie przodków. Pogrzeb odbył się w Phenianie 17 czerwca 2002r.

W imieniu członków Polskiego Zwiazku Taekwon-do, składam wyrazy współczucia i głębokiego żalu po odejściu wielkiego człowieka, jakim był dla nas Gen. Choi Hong Hi. Cała społeczność Taekwon-do w Polsce łączy się w głębokim bólu z rodziną i najbliższymi.

Generał Choi zostanie w naszej pamięci nie tylko jako twórca Taekwon-do, ale jako wielka osobowość, mistrz i nauczyciel, który nadał sens życia wielu osobom.

Jego cząstka już na zawsze pozostanie z nami, gdy kontynuować będziemy dzieło jego życia. Pomimo śmiertelnej choroby, nie porzucił swoich obowiązków do końca. Żył zgodnie z ideałami, które głosił.

Dziękujemy mu za to, że mieliśmy szczęście i zaszczyt spotkać Go na naszej drodze.

Tadeusz Łoboda, Prezes Polskiego Związku Taekwon-do

FITNESS

Pływanie

Kalendarz wydarzeń

Licencja PZTKD

Oświadczenie trening

Masz aktualne badania lekarskie?

Cennik egzaminów PZTKD

Karta egzaminacyjna

Honorujemy karty SportBENEFITS

Aktualności

Miński Klub Sportowy "TAEKWON-DO"

Taekwon-Do

Miński Klub Sportowy 1994

Taekwon-Do

13 + 11 =

Informacja:

  • Trener Taekwon-Do tel: 608 497 616
  • Trener Fitness / Pływanie tel: 602 361 229
Rachunki bankowe do wpłat:
PLN: 84 1020 4476 0000 8102 0079 0840
EUR: 57 1020 4476 0000 8002 0417 5220 SWIFT: BPKOPLPW
 

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

Adres korespondencyjny:

Jacek Łuniewski

ul. Księżycowa 10
05-300 Targówka

ADRES KLUBU:

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”
ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki