TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

Taekwon-do

FITNESS

Pływanie

Sekrety treningu

„Stare azjatyckie przysłowie mówi, że nawet Niebo nie sprawi, aby sumienny pracownik stał się osobą ubogą. Jednak w Taekwon-Do, sama pracowitość i intensywny trening nie pomoże w wypracowaniu jakości technik. Wręcz przeciwnie, wskazówki złego lub niewykwalifikowanego instruktora są gorsze niż nie uczenie się w ogóle, ponieważ ruchy wykonywane w zły sposób nie tylko zmniejszają moc technik, ale wymagają także ogromnej ilości czasu, aby je potem poprawić. Z drugiej strony przy wskazówkach instruktora z właściwą wiedzą adept, który trenuje szczerze i z oddaniem poznaje prawdziwe techniki Taekwon-Do w stosunkowo krótkim czasie i przy mniejszym wysiłku”.

(Gen. Choi Hong Hi, Encyklopedia Taekwon-Do, Tom I)


Generał Choi Hong Hi zawsze podkreślał, że „Taekwon-Do jest bardzo łatwe i proste, jeżeli zrozumie się jego sens i istotę”.

Niezależnie od poziomu ćwiczących i instruktora prowadzącego zajęcia należy pamiętać o siedmiu zasadach, które Generał Choi Hong Hi nazwał „Sekretami treningu Taekwon-Do”.

Ich przestrzeganie pozwoli zrozumieć sens powstania i zastosowania technik Taekwon-Do, zbuduje solidne podstawy u ćwiczących i będzie procentować w życiu codziennym, także poza salą treningową.


Sekrety treningu Taekwon-Do:

1. Każdy ruch ma swój cel, sposób wykonania i metodykę nauczania, które należy znać i zawsze o nich pamiętać.


2. Dystans (odległość) oraz kąty uderzeń i bloków powinny być tak dobrane, aby zapewnić jak największą ich efektywność. Walka polega na pokonaniu przeciwnika jednym ciosem (dotyczy walki realnej, a nie zawodów sportowych).


3. Każdy ruch rozpoczynamy ruchem wstecznym (technikę wykonujemy z zamachu – rozpędu wstecznego). Rozpoczętego ruchu nie zatrzymujemy, kontynuujemy wykonanie od początku do końca.


4. Wykonanie techniki wymaga jednego wydechu, z wyjątkiem ruchów połączonych. Prawidłowego oddychania należy uczyć od pierwszych zajęć, jest to niezbędne do uzyskania prawidłowej szybkości technik i ograniczenia zmęczenia. Wydech powinien być jak najkrótszy i rozpoczynać się w dolnej części brzucha.


5. Podczas przygotowania do wykonania techniki ramiona i nogi powinny być odpowiednio ugięte i rozluźnione. Zapewni to utrzymanie równowagi (przez obniżenie środka ciężkości ciała), płynność i harmonijne wykonanie ruchu.


6. Fala. Wykonanie ciosu, czy bloku z gwałtownym obniżeniem środka ciężkości dodaje ruchowi siły. Dzięki temu uzyskujemy złożenie wektorów bezwładności, masy ciała oraz siły pracujących rąk i nóg – w konsekwencji wzrost skuteczności techniki. W Taekwon-Do środek ciężkości ciała powinien przemieszczać się po linii sinusoidalnej.


7. Wydech, ruch rąk i nóg muszą być zakończone jednocześnie – w tym samym ułamku sekundy. W wykonanie techniki powinno być zaangażowane całe ciało. Ruch rozpoczynają duże grupy mięśniowe (wolniejsze), kończą mięśnie małe, lecz szybkie. W ruchu powinny brać udział także mięsnie brzucha i obręczy biodrowej.

FITNESS

Pływanie

Kalendarz wydarzeń

Licencja PZTKD

Masz aktualne badania lekarskie?

Cennik egzaminów PZTKD

Karta egzaminacyjna

Honorujemy karty MultiSport

Aktualności

Miński Klub Sportowy "TAEKWON-DO"

Taekwon-Do

Miński Klub Sportowy 1994

Taekwon-Do

10 + 14 =

Infornacja:

  • Trener Taekwon-Do tel: 608 497 616
  • Trener Fitness / Pływanie tel: 602 361 229
Bank:
PLN: 84 1020 4476 0000 8102 0079 0840
EUR: 57 1020 4476 0000 8002 0417 5220 (IBAN)

SWIFT: BPKOPLPW

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

Adres korespondencyjny:

Jacek Łuniewski

ul. Księżycowa 10
05-300 Targówka

ADRES KLUBU:

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”
ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki