TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

TAEKWON-DO

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki

Taekwon-do

FITNESS

Pływanie

Zasady Taekwon-Do

„Oczywiście, że sukces lub porażka w szkoleniu Taekwon-Do w dużej mierze zależy od tego jak się przestrzega i realizuje zasady, które powinny służyć jako przewodnik dla wszystkich poważnych adeptów tej sztuki walki”.

(Gen. Choi Hong Hi, Encyklopedia Taekwon-Do, Tom II).

 


   

Pięć zasad Taekwon-Do:

I. Ye Ui – GRZECZNOŚĆ

II. Yom Chi – UCZCIWOŚĆ

III. In Nae – WYTRWAŁOŚĆ

IV. Guk Gi – SAMOKONTROLA

V. Baekjul Boolgool – NIEZŁOMNY DUCH

Taekwon-Do Jungshin

Zasady Taekwon-Do zapisane tradycyjnym koreańskim pismem Hanja, które wykorzystywało zapożyczone znaki chińskie

Grzeczność
Grzeczność jest niepisaną zasadą zachowania. Jeden ze starożytnych nauczycieli filozofii uznał ją za sposób na uwydatnienie człowieczeństwa, dzięki czemu podtrzymywana jest harmonia w społeczeństwie. Adepci Taekwon-Do powinni być uprzejmi dla siebie i szanować innych. Powinni także odnosić się z szacunkiem do instruktora – pokłonić mu się przed i po zajęciach. Punktualne przyjście na zajęcia też jest aspektem grzeczności.

Uczciwość
Uczciwa osoba jest w stanie odróżnić dobro od zła. Musi mieć także świadomość, że należy odczuwać wyrzuty sumienia w przypadku popełnienia złego uczynku. Adepci Taekwon-Do powinni starać się być uczciwymi i żyć według przyjętych zasad moralnych. Przykładem braku uczciwości może być np. sytuacja gdy adept zdobywa kolejne stopnie tylko po to aby dowartościować się lub pokazać swoją siłę.

Wytrwałość
Wytrwałość oznacza bycie cierpliwym. Jedną z najważniejszych tajemnic osiągnięcia sukcesu w Taekwon-Do jest pokonanie wszelkich trudności poprzez wytrwałość. Konfucjusz powiedział: „Ten, kto jest niecierpliwy w sprawach błahych rzadko może osiągnąć sukces w sprawach wielkiej wagi”.

Samokontrola
Ta zasada jest bardzo ważna zarówno w sali treningowej jaki i poza nią. Bez samokontroli adept Taekwon-Do jest jak zwykły uliczny awanturnik. Brak samokontroli może mieć katastrofalne skutki zarówno podczas walki treningowej jak i w życiu osobistym. Lao Tzu powiedział: „Silniejszy – jest to osoba, która wygrywa z samym sobą, a nie z kimś innym”.

Niezłomny duch
Prawdziwy adept Taekwon-Do nie poddaje się nawet w obliczu niemożliwych do przezwyciężenia trudności. Wykazując niezłomność ducha można osiągnąć najbardziej trudne cele. Poważny adept będzie zawsze i za każdym razem skromny i szczery, ale gdy napotka niesprawiedliwość, zmierzy się z nią bez żadnego strachu czy wahania, niezależnie z kim przyjdzie mu się mierzyć i niezależnie od ilości przeciwników. Konfucjusz powiedział: „Aktem tchórzostwa jest jeśli ktoś widzi niesprawiedliwość i nie zareaguje”.

FITNESS

Pływanie

Kalendarz wydarzeń

Licencja PZTKD

Masz aktualne badania lekarskie?

Cennik egzaminów PZTKD

Karta egzaminacyjna

Honorujemy karty MultiSport

Aktualności

Miński Klub Sportowy "TAEKWON-DO"

Taekwon-Do

Miński Klub Sportowy 1994

Taekwon-Do

4 + 2 =

Infornacja:

  • Trener Taekwon-Do tel: 608 497 616
  • Trener Fitness / Pływanie tel: 602 361 229
Bank:
PLN: 84 1020 4476 0000 8102 0079 0840
EUR: 57 1020 4476 0000 8002 0417 5220 (IBAN)

SWIFT: BPKOPLPW

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”

Adres korespondencyjny:

Jacek Łuniewski

ul. Księżycowa 10
05-300 Targówka

ADRES KLUBU:

Miński Klub Sportowy „TAEKWON-DO”
ul. Dąbrówki 28/1 (nad „Biedronką”)
05-300 Mińsk Mazowiecki